İşletme Yüksek Lisans Programı / Business Administration Master's Degree Program
Permanent URI for this collectionhttps://hdl.handle.net/11413/74
Browse
Browsing İşletme Yüksek Lisans Programı / Business Administration Master's Degree Program by Author "Altan, Sedat"
Now showing 1 - 1 of 1
- Results Per Page
- Sort Options
Publication Kara para, kara para aklanması ve Türkiye'ye yansıması(İstanbul Kültür Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / İşletme Anabilim Dalı, 2017) Altan, Sedat; Alçın, Kerim SinanNereye gidersek gidelim, kara para aklama ile kazanılmış, yapılmış, ya da inşa edilmiş herhangi bir şeyin yanından geçmekteyiz. Bilerek ya da bilmeyerek, bir kara para aklayıcıyla iş yaparız ya da kara parayla temasta bulunuruz. Para kazanmak, insanın temel bir güdüsü olduğu yolunda yaygın bir kanaat vardır. Ekonomik kazanç elde etmek için insanın toplumda büyük mücadeleler sonucunda, parayı elde edenler, parayı kazanamayanları sömüre bilmektedir. Para kazanma hırsı, insanı ister istemez suça bulaşmaya teşvik etmektedir. İster normal bir yoldan para kazanılsın ister ahlaki değerleri yok sayarak kazanılsın ama illaki para kazanmayı saygınlık kazanma olarak gören geniş bir kitle söz konusudur. Bu çalışmada kara para aklama yöntemleri yanı sıra küreselleşen dünyada insanların para ile ilişkisi ve kapitalist sistem içerisinde karakter aşınmasına neden olan olaylar ve durumlar ele alınmaktadır. Özellikle bankacılık ve telekomünikasyon teknolojisini kullanarak kara para aklama işlemi daha yaygın olmaktadır. Uluslararası kara para aklama faaliyetleri ise; vergi cennetleri ve off-shore bankacılığı kullanılarak yapılmaktadır. Kapitalizmin daha işlek olan ülkelerde kara para aklama faaliyetini gizlemek için başvurduğu yolları bu çalışmada irdelenmektedir. Türkiye'de kara para ile tanışması, 1960 yıllarından sonraya denk gelmektedir. Bu yıllarda yurt-dışına iş bulmak için giden göçmenler, kara para aklama faaliyetlerine hız kazandırmıştır. Türkiye'nin kara para ile mücadelede kurumların rollerine vurgu yapılmıştır.